Naklejanie fototapet

   Tapety na flizelinie to nowoczesne tapety, których spodnią warstwę stanowi włóknina poliestrowa (flizelina). Warstwa flizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem czy rozrywaniem się. Wierzchnią warstwą jest natomiast papier lub tworzywo sztuczne np. spieniona pianka PVC czy poliuretan.

    Ścianę, na której zostanie przyklejona tapeta, należy wcześniej przygotować np. przy użyciu unigruntu. Tapeta trudno klei się na ścianę wcześniej pomalowaną farbą lateksową.
W przypadku ścian pomalowanych wcześniej farbą emulsyjną, na powierzchnię ściany, gdzie przyklejona będzie tapeta, powinna być nałożona przy pomocy pędzla lub wałka, cienka warstwa kleju do tapet . Następnie trzeba odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany. Zabieg ten gwarantuje, że klej nie będzie się wchłaniał zbyt szybko w ścianę, co umożliwi dokonywanie poprawek w ułożeniu tapety  oraz likwidowaniu fałd i bąbli powietrza.

- Na ścianie należy wyznaczyć linie (najlepiej ołówkiem) krawędzi nałożenia tapety oraz miejsca łączenia się poszczególnych brytów (pasów, na które jest podzielona tapeta).
Ważne jest, aby wyznaczyć linię bardzo dokładnie, gdyż pozwoli to uniknąć kłopotów z koniecznością przesuwania kolejnych brytów.

- Tapety flizelinowe charakteryzują się tym, że nie smaruje się ich klejem! Klej do tapet nanosimy bezpośrednio na ścianę, np. za pomocą wałka malarskiego. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zabrudzenia krawędzi tapety klejem, a sam produkt nie wymaga zmiękczenia klejem.
Tapetowanie ściany pokrytej klejem umożliwia również modyfikowanie nałożonej tapety. Dopóki klej nie wyschnie, możemy delikatnie zmienić położenie materiału, poprawiając ewentualne błędy i przypasowując wzory. Tapety na flizelinie układa się więc szybko, łatwo i dokładnie, możemy je również przycinać już podczas tapetowania.

- przy użyciu szmatki należy wygładzić naklejoną powierzchnię i "wypchnąć" bąble powietrza, przesuwając je w kierunku brzegów tapety (nie wolno nakłuwać bąbli). Krawędzie brytu mogą mieć tendencje do odklejania się, dlatego też należy starannie przyklejać krawedzie poszczególnych części/pasów tapety, najlepiej przy użyciu twardego wałeczka, który pozwala na mocne dociśnięcie przy samych krawędziach.
Jeżeli klej na ścianie zdąźył juz wyschnąć, a krawędzie nadal się odklejają, należy na ścianę w miejscu krawędzi nanieść dodatkową warstwę kleju i ponownie docisnąć krawędzie wałeczkiem.
Można także zastosować specjalny, bardzo mocny klej do podklejania krawędzi tapet.
    
    Nie warto walczyć że wszystkimi pęcherzykami powietrza. W trakcie naklejania tepet należy usuwać tylko te największe (np. wielkości dłoni), ponieważ małe bąble w wyniku wysychania kleju i tapety, znikną bez śladu po kilkunastu godzinach od jej przyklejenia.
Trzeba natomiast unikać dużych fałd i załamań.

Jaki klej do tapet flizelinowych?

Do klejenia tapet na flizelinie używamy specjalnych klejów do tego przeznaczonych. Informację o zastosowaniu zawsze znajdziemy na opakowaniu producenta.
Ważne jest, aby nie stosować zwykłego kleju do tapet. Na rynku dostępne są kleje do tapet flizelinowych, o odpowiedniej konsystencji i recepturze, zawierające wysokowartościową metylocelulozę z dodatkiem sztucznych żywic. Nie pryskają i nie kapią, dają się bardzo łatwo nakładać za pomocą wałka czy pędzla. Polecamy gotowy klej do tapet flizelinowych dostępny w każdym supermarkecie budowlanym.